טיפול באנורקסיה נרבוזה

אנורקסיה נרבוזה היא לא דרך חיים אלא הפרעה שהופכת למחלה

לשיחת ייעוץ איתי השאירו פרטים:

לא צריך להמשיך לסבול - אפשר לטפל בהפרעות האכילה ולהתגבר על הבעיה.

אנורקסיה נרבוזה פירוש:

אז מהי אנורקסיה נרבוזה (Anorexia Nervosa)?  זאת הפרעת אכילה חמורה ומסוכנת, הגורמת לאובדן משקל משמעותי ובמקרים קשים אף למוות. טיפול מוקדם הוא קריטי במקרה של אנורקסיה, שכן בחלוף השנים היא עלולה להפוך להפרעה כרונית.

גילוי נאות: בעבר סבלתי מהפרעות אכילה ולאחר שנים ארוכות ומייסרות של דכאון וחרדה הבנתי שלא אמצא מזור בשיטות הטיפול הקונבנציונליות או בבתי החולים שמיועדים לסובלים מהפרעות אכילה, אשר רק החמירו את מצבי. נרפאתי לבסוף בזכות טיפול שונה, שגרם לי להיווכח שכדי לנצח את המחלה יש להגיע לשורש הבעיה ובמקום לעסוק באוכל או בעליה במשקל, עלי להבין מדוע אני משתמשת באוכל כאמצעי שליטה. כיום חשוב לי להעניק למטופלי מענה רציף ומיידי כמו זה שהייתי זקוקה לו כדי להחלים, ולהתייחס לרגשות האשם, החרדות והדכאונות שתוקפים אותם ומהווים קרקע פורה להיווצרות ההפרעה.

אנורקסיה נרבוזה תסמינים:

הנה כמה מהתסמינים העיקריים של אנורקסיה נרבוזה:

 • ירידה דרסטית במשקל והגעה למשקל נמוך באופן משמעותי מהתקין לגובה ולגיל.
 • פחד עז וכפייתי מעלייה במשקל או מבצעות.
 • הפרעה בתפיסת הגוף – ראיית הגוף כשמן גם כשהוא רזה באופן קיצוני.
 • התמכרות לספירת קלוריות והגבלת צריכת מזון.
 • בידוד חברתי, דיכאון ושינויים קיצוניים במצב הרוח.
 • אובססיה והתמקדות יתר באוכל, בישול ואפייה עבור אחרים.
 • עייפות, חולשה וקושי בריכוז כתוצאה מתת תזונה.
 • אובדן וסת אצל נשים.
 • בעיות בלב, בכליות או בעצמות כתוצאה מהרעבה ממושכת.
 • שער שביר ודליל, עור יבש ומנומש.
 

אנורקסיה מאופיינת בעיקרה בעיסוק מתמיד במשקל ורצון כפייתי לשלוט בו, המלווה בעיוות מחשבתי, הערכה עצמית נמוכה ודימוי גוף משובש. המחלה נפוצה בעיקר בבנות, אך בשנים האחרונות ניכרת עליה במספר הבנים שלוקים בה, כאשר היחס בין החולים לחולות הוא כיום אחד לחמש. הסובלות מההפרעה – אשר מתפתחת לרוב בגיל ההתבגרות או אף מוקדם יותר – מתייחסות לגופן כסובל ממשקל עודף למרות שפעמים רבות הן מצויות בתת משקל, ומרעיבות את עצמן עד לקבלת מראה שדוף, כתוצאה מפחד בלתי נשלט מהשמנה.

חלק מהסובלות מאנורקסיה נרבוזה מאמצות הרגלים של צמצום, הכוללים דיאטות קיצוניות, צומות, ועיסוק אינטנסיבי בפעילות גופנית, ואילו אחרות פונות לשיטות התרוקנות כגון הקאה או שימוש בחומרים משלשלים.

כיצד תזהו אנורקסיה נרבוזה אצל הקרובות והקרובים אליכם?

כדי לזהות אנורקסיה נרבוזה אצל מישהו קרוב, כדאי לשים לב לסימנים הבאים:

 • שינויים דרסטיים במשקל ובמראה הגוף ללא הסבר ברור. לדוגמה, ירידה מהירה במשקל בתוך זמן קצר.
 • הערות שליליות תכופות על המשקל, הגוף או האכילה, למרות שהגוף כבר רזה מאוד.
 • התנהגות אובססיבית לגבי אוכל – ספירה ומדידה קפדנית של קלוריות, הכנת מזון לאחרים אך אי אכילה בעצמו.
 • הסתגרות חברתית, שינויים קיצוניים במצב רוח ועייפות כרונית.
 • אובדן וסת אצל נשים צעירות.
 • כאבים לא מוסברים, בעיות בשיניים או שיער שנשר.

אם אתם מזהים מספר סימנים כאלה אצל מישהו קרוב, חשוב לנסות ולשוחח בעדינות ולהמליץ על טיפול. תמיכה משפחתית וחברתית הכרחית להחלמה.

מהם הגורמים להתפתחות של אנורקסיה נרבוזה?

חשוב לזכור כי אין גורם אחד המוביל לאנורקסיה, וקיימים משתנים רבים שיכולים לגרום להתפתחותה, בין אם פסיכולוגיים, גנטיים, או חברתיים.

לדוגמה, אנורקסיה יכולה להיווצר אצל נערה שחשה לא אהובה, ומגייסת את האוכל כסוכן לשליטה בחייה. מדובר בזעקה לעזרה – אותה נערה זקוקה לתשומת לב מסביבתה הקרובה, ועל כן היא מורדת במוסד האכילה וכך דורשת שיבחינו בה. נערה אחרת תפנה לאנורקסיה כתגובה קיצונית להערה מרושעת שנזרקה לכיוונה בבית הספר, והקניטה אותה על משקלה.

הלחץ המאסיבי המופעל כיום על נערות ונשים ודורש מהם להתאים עצמן למודל יופי של רזון חולני, מדרדר נערות רבות לאנורקסיה הנובעת מתסכול על כך שאינן נראות כמו הנשים שמוצגות באמצעי התקשורת.

מהם הסיכונים הקיימים באנורקסיה נרבוזה?

אנורקסיה נרבוזה היא הפרעת אכילה חמורה המאופיינת בהגבלה קיצונית של הקלוריות ובפחד עז מעלייה במשקל. ישנם מספר סיכונים משמעותיים הקשורים לאנורקסיה נרבוזה:

1. תת-תזונה קשה – הגוף אינו מקבל מספיק קלוריות, חלבונים, שומנים, ויטמינים ומינרלים, מה שעלול לגרום לבעיות בריאותיות חמורות.

2. בעיות לב וכלי דם – קצב לב איטי, לחץ דם נמוך, הפרעות קצב הלב ואף אי-ספיקת לב.

3. בעיות עיכול – עצירויות, בחילות, הקאות, דלקות בקיבה ובמעיים.

4. בעיות עצבים ושרירים – חולשת שרירים, עייפות קיצונית, כאבי ראש, בעיות שיווי משקל וקואורדינציה.

5. בעיות עצמות – אובדן מסת עצם, עצמות שבירות וסיכון מוגבר לשברים.

6. בעיות נפשיות – דיכאון, חרדה, התנהגות אובססיבית סביב אוכל.

7. מוות – במקרים קיצוניים, אנורקסיה יכולה להוביל למוות כתוצאה מדום לב, הרעלת קיבה או התאבדות.

אם יקירך סובל מאנורקסיה, חשוב ללוות אותו לטיפול רפואי דחוף. הסיכון לחיים במחלה זו הוא גבוה מאוד.

כיצד מטפלים באנורקסיה נרבוזה?

אנורקסיה נרבוזה טיפול:

אנורקסיה נברוזה היא מחלה ברת טיפול, אולם היא מצריכה גישה ממוקדת, ליווי צמוד, התאמה רגישה של המטפלת עצמה, התמדה ושיתוף פעולה מצד המטופלת, ומעורבות של ההורים. מומלץ וחשוב לשלב בתהליך ליווי של תזונאית, ולעתים גם טיפול כימי – לאנורקסיה עצמה אין תרופה ייעודית, אך מכיוון שהמטופלות סובלות לרוב מדיכאון וחרדה, ניתן להקל על אלו באמצעות קבלת מרשם לתרופה מפסיכיאטר.

מטרת הטיפול היא השבת המטופלת למסלול חיים בריא בו תקבל את גופה כפי שהוא, תחזור למשקל תקין, ותשנה את תפיסתה העצמית. כל זאת יתאפשר לאחר שתבין מדוע פנתה לאנורקסיה, באיזה שלב החליטה להתנגד לצרכיה הבריאים ולדכא את יצר החיים, ומתי איבדה את המשמעות לחייה. חשוב שהמטופלת תבין שהאוכל משמש כטריגר לתחושה של שליטה, אך העיסוק בו למעשה מוביל להיעדרה המוחלט. בסוף התהליך תוכל המטופלת לקום מדי בוקר למציאות שנמצאת בשליטתה, לחיים שאין בהם שיפוט עצמי, להיכרות עצמית מחודשת, לאהבת החיים והאדם, ולתפקוד תקין בכל האפיקים.

חשוב להבין שאנורקסיה נרבוזה לא תחלוף מעצמה, ויש לפנות לטיפול כמה שיותר מוקדם!

הטיפול כולל הדרכות הורים ומחייב את מעורבותם המוחלטת, ועל כן ייתכנו שינויים בהרגלים המשפחתיים אשר יסייעו להחלמה.

משך זמן סשן טיפול רגיל הוא שעה וחצי. סשן טיפול הכולל שימוש בכלי אקסס בארס נמשך שעתיים.

מיכל מישל גבאי - דיוקן

מחברת המאמר: מיכל מישל גבאי

בתום קריירה ארוכה כמאמנת כושר, במהלכה ליוויתי אנשים שסובלים ממשקל עודף, הכשרה כמאמנת במכללת ירון זפרן, ולימודי הנחייה בשיטת NLP, ריכזתי את כל הכישורים שצברתי כאן באתר כדי להציע לסובלים מהפרעות אכילה כלים שיסייעו להם להימנע מסבל ומשברים. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.

אנורקסיה לא חולפת מעצמה וחשוב לקבל טיפול !הטיפול כולל גם הדרכת הורות ומעורבות של ההורים וחשוב לדעת כי שינוי בהרגלים משפחתיים יסייעו לנערה להתמודד עם המחלה.

אשמח לשמוע ממך, אני פה בשבילך. טיפול וליווי צמוד בהפרעות אכילה.

התקשרו לייעוץ איתי