עלייה במשקל במחזור החודשי – תופעה נפוצה אך זמנית

עבור רבות מהנשים, עלייה קלה במשקל במהלך המחזור החודשי היא חלק מהתהליך הטבעי של הגוף. התופעה נגרמת בעיקר בשל שינויים הורמונליים ונפיחות שמתרחשים בגוף לפני וובמהלך וסת.

במהלך המחזור, יש עלייה ברמות הפרוגסטרון – הורמון שעשוי לגרום לנפיחות ולהצטברות של נוזלים בגוף. כתוצאה מכך, נשים רבות חשות תחושת נפיחות או "בלון" במהלך אותם ימים. בנוסף, רמות ההורמון אסטרוגן עולות ויורדות באופן משתנה, מה שעלול לגרום לגוף לאגור יותר נוזלים ולהרגיש כבד יותר.

בדרך כלל, השינויים במשקל נעים בין חצי ק"ג לשני ק"ג לערך. עלייה זמנית זו במשקל נחשבת נורמלית ואין צורך לדאוג. עם תחילת המחזור החודשי והאיזון מחדש של רמות ההורמונים, נפיחות הגוף והשינוי במשקל יחלפו.

חשוב לזכור שגורמים נוספים כמו תזונה, פעילות גופנית ומצב רוח עשויים גם הם להשפיע על משקל הגוף. אם עלייה חריגה או לא צפויה במשקל מטרידה אתכן, כדאי להיוועץ ברופא או דיאטנית מוסמכת.

כמה ימים לפני מחזור עולים במשקל?

עלייה במשקל לפני המחזור היא תופעה נפוצה אצל נשים רבות, ויכולה להתחיל כמה ימים לפני קבלת הווסת.

הזמן המדויק משתנה מאישה לאישה, ויכול לנוע בין שבועיים עד יום אחד לפני תחילת הדימום.

חשוב לציין שעלייה זו זמנית וחולפת בדרך כלל לאחר סיום המחזור.

הגורמים העיקריים לעלייה במשקל לפני המחזור הם:

כמה עולים במשקל במחזור?

כמות העלייה במשקל במהלך המחזור החודשי משתנה מאישה לאישה, אך בממוצע נשים עשויות לעלות במשקל בטווח של 0.5-2 ק"ג לקראת הווסת ובמהלכה.

להלן כמה נקודות על העלייה הצפויה במשקל במהלך המחזור:

 • עלייה של 0.5-1 ק"ג נחשבת נורמלית ושכיחה למדי עבור רוב הנשים.
 • עלייה של 1-2 ק"ג עדיין נחשבת בתחום הנורמלי, אך מעט יותר משמעותית.
 • עלייה של מעל 2 ק"ג עשויה להתרחש בקרב מיעוט הנשים, אך אינה רצויה ועלולה להצביע על חוסר איזון הורמונלי או בעיות בריאותיות אחרות.
 • הגורם העיקרי לעלייה במשקל הוא נפיחות והצטברות נוזלים בגוף כתוצאה מהשינויים ההורמונליים.
 • בדרך כלל העלייה במשקל מתרחשת בשבוע-עשרה ימים האחרונים לפני הווסת, ומשקל הגוף חוזר לרמתו הרגילה בתחילת המחזור.
 • גורמים כמו תזונה לא בריאה, פעילות גופנית מועטה ומצב רוח עשויים גם הם להשפיע על כמות העלייה במשקל במחזור.

נפיחות בבטן לפני מחזור

נפיחות בבטן לפני מחזור היא תופעה נפוצה מאוד בקרב נשים, הנגרמת בעיקר בשל השינויים ההורמונליים המתרחשים בגוף.

הסיבה העיקרית לנפיחות הבטן לפני הווסת קשורה בעלייה ברמות הפרוגסטרון – ההורמון האחראי על הכנת רירית הרחם לקראת היריון פוטנציאלי. הפרוגסטרון גורם לגוף לאגור נוזלים רבים יותר, מה שיכול להוביל לנפיחות בבטן, בחזה וברגליים.

גם רמות ההורמון אסטרוגן משתנות לקראת המחזור ותורמות לנפיחות המפורסמת. כאשר רמות האסטרוגן יורדות, הגוף נוטה לאגור יותר נוזלים בניסיון לאזן את רמות ההורמונים.

נפיחות הבטן לפני המחזור יכולה להתחיל כבר כשבועיים לפני התחלת הדימום עצמו ולהימשך עד אמצע המחזור. חלק מהנשים מרגישות ממש "כמו בהריון" בגלל הנפיחות הזמנית בבטן.

מלבד הנפיחות, נשים רבות סובלות גם מכאבי בטן, גזים וצרבות לקראת הווסת כתוצאה מהשפעות ההורמונים.

הנפיחות והתסמינים האחרים אמורים לחלוף כשהמחזור מתחיל ורמות ההורמונים מאוזנות שוב. אם הנפיחות חריגה או ממושכת, כדאי להיוועץ ברופא.

השמנה במחזור

עלייה במשקל לפני או במהלך המחזור היא תופעה נפוצה אצל נשים רבות. עלייה זו יכולה להגיע עד 3 ק"ג, ולרוב חולפת לאחר סיום הדימום.

מה גורם לעלייה במשקל?

 • שינויים הורמונליים: רמות האסטרוגן והפרוגסטרון משתנות לאורך המחזור החודשי. שינויים אלו יכולים להוביל לאגירת נוזלים, נפיחות ותחושת רעב מוגברת.
 • שינויים בתאבון: נשים רבות חוות תיאבון מוגבר לפני או במהלך המחזור. ייתכן שתרצו לאכול יותר מזון מלוח, מתוק או פחמימות.
 • שינויים במערכת העיכול: שינויים הורמונליים יכולים להשפיע על תפקוד מערכת העיכול, מה שעלול להוביל לעצירות ונפיחות.
 • גורמים נוספים: גורמים נוספים כמו חוסר שינה, לחץ ופעילות גופנית מופחתת יכולים גם לתרום לעלייה במשקל.

מה אפשר לעשות?

 • לשמור על אורח חיים בריא: הקפידו לאכול מזון בריא ומאוזן, לבצע פעילות גופנית באופן קבוע ולשמור על שגרת שינה מסודרת.
 • להפחית צריכת מלח: צריכת מלח גבוהה יכולה להוביל לאגירת נוזלים.
 • לאכול ארוחות קטנות: אכילת ארוחות קטנות ותכופות יותר יכולה לעזור להפחית את תחושת הרעב ולמנוע אכילת יתר.
 • לבחור מזונות עשירים בסיבים: סיבים תזונתיים יכולים לעזור לכם להרגיש שבעים יותר לאורך זמן.
 • לשמור על הידרציה: שתיית מים מרובה יכולה לעזור להפחית נפיחות ולשמור על מערכת העיכול בריאה.
 • לנהל את הלחץ: מצאו דרכים בריאות להתמודד עם לחץ, כגון יוגה, מדיטציה או נשימות עמוקות.
 • לישון מספיק: שינה מספקת חשובה לבריאות הכללית ויכולה גם לעזור לווסת את התיאבון.
 • להתייעץ עם רופא: אם אתם מודאגים מהעלייה במשקל או אם היא מלווה בתסמינים אחרים, חשוב להתייעץ עם רופא.

רעב לפני מחזור

רעב לפני מחזור הוא תופעה נפוצה שחוות רבות מהנשים. קיימים מספר גורמים אפשריים לתחושת הרעב המוגברת לקראת הווסת:

שינויים הורמונליים – לקראת המחזור יש ירידה ברמות ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון. שינויים אלה עשויים להשפיע על רמות ההורמון גרלין האחראי על תחושת הרעב, ועל כן לעורר תיאבון מוגבר.

שריפת קלוריות – תחושת רעב עשויה להיגרם גם מעלייה קלה בשריפת הקלוריות של הגוף לקראת המחזור. השריפה המוגברת נובעת מהשינויים ההורמונליים והמטבוליים שמתרחשים בגוף.

אובססיות על מזון – חלק מהנשים מדווחות על מחשבות על מזון הנוכחות באופן אובססיבי לקראת הווסת. התיאבון עשוי לגבור בעקבות המחשבות הללו.

סוגי מזונות – בנוסף לתיאבון כללי, נשים רבות מתאווות במיוחד למזונות ממותקים, מלוחים או שומניים לפני המחזור בשל השינויים ההורמונליים.

חוסר שקט נפשי – חלק מהנשים חשות חוסר שקט נפשי לקראת המחזור, מצב שעלול גם הוא להגביר את התיאבון הפסיכולוגי למזון.

חשוב לנסות ולשלוט בתיאבון המוגבר באמצעות ארוחות בריאות ודלות קלוריות, אך לא להילחם נגד הרעב באופן קיצוני. לאחר המחזור, רמות ההורמונים והאנרגיה יחזרו לקדמותן והרעב יחלוף.

הפסקת מחזור והשמנה

הפסקת המחזור החודשי (מנופאוזה) יכולה להיות קשורה להשמנה ועלייה במשקל אצל נשים רבות. להלן מידע רלוונטי על הקשר בין התופעות הללו:

שינויים הורמונליים – במנופאוזה יש ירידה חדה ברמות ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון. שינוי זה יכול לגרום לשינויים במטבוליזם ובאופן בו הגוף שורף קלוריות ואוגר שומן. התוצאה עלולה להיות השמנה והעלאת משקל.

האטת חילוף חומרים – מטבוליזם איטי יותר ופעילות נמוכה של בלוטת התריס הם תופעות נפוצות במנופאוזה, שיכולות להקשות גם הן על שמירת משקל תקין.

הצטברות שומן באזור הבטן – נשים במנופאוזה נוטות להצטבר שומן באזור הבטן והירכיים, בין אם משקלן השתנה ובין אם לאו. שינוי בהרכב הגוף עלול להוביל למראה "נפוח".

שריפת קלוריות נמוכה יותר – עם הגיל, שריפת הקלוריות והצריכה האנרגטית יורדות. דבר זה, בצירוף השינויים ההורמונליים, מקשה גם כן על שמירת משקל במנופאוזה.

פעילות יתר של הבלוטה האדרנלית – יתכן שבמנופאוזה הבלוטה האדרנלית מפרישה יותר הורמונים שתורמים לעלייה במשקל ולהצטברות שומן בטן.

על מנת למנוע השמנה במנופאוזה, רצוי לשמור על אורח חיים פעיל וממוקד בתזונה בריאה. ייעוץ רפואי והדרכה מתאימים עשויים גם הם לסייע בהתמודדות עם התופעה. במקרים מסוימים עשויות להינתן תוספות הורמונליות. חשוב לזכור שההשמנה במנופאוזה היא תופעה שכיחה ובמקרים רבים ניתן לנהל אותה בצורה נכונה.

התקשרו לייעוץ איתי