הבן אדם הכי שמן בעולם

במידות לא דמיוניות של 595 ק"ג, חי האיש השמן בעולם – חואן פדרו פרנקו היספונסקי ממקסיקו. גופו הענקי עוטף אותו בכיסוי עשיר משומן, עד כדי כך שהוא נדרש לשרת צרכים בסיסיים מתוך מיטתו. שמנותו הקיצונית הפכה את חייו לסיוט אינסופי, מאבק יומיומי על הישרדות.

ילדות של הפרעת אכילה חואן פדרו נולד בעיירה קטנה במקסיקו. עוד מגיל צעיר הוא סבל מהפרעת אכילה חמורה הידועה כ"תיאבון בולמוסי". הוא לא היה מסוגל לשלוט על התאווה האינסופית שלו למזון, חרף מאמצי הוריו להגבילו. כבר בגיל 10 שקל למעלה מ-100 ק"ג והשמנת היתר הפכה בלתי נשלטת. אך הכי גרוע היה התיוג והבריונות מצד ילדים אחרים שהפכו אותו לשונא גופו ונרדף.

התמכרות למזון כמנגנון הגנה ככל שהתבגר, חואן פדרו המשיך להכביד והתמכרותו למזון רק החמירה. הוא מצא נחמה אינסופית בשוקולד, חטיפים ופיצות. המזון הפך למנגנון הגנה ודרך להתמודד עם כאבים רגשיים. החרפה דרמטית חלה כאשר אימו נפטרה משבץ מוחי בעת שהיה כבן 17 – אז איבד את בלמיו האחרונים ופשוט "ניזון" במצוקתו. בתוך שנים ספורות כברשקל מעל ל-400 ק"ג ונאלץ להישאר מרותק למיטה.

חיים כלואים תחת כיסוי שומן מאז גיל 26, חואן פדרו לא יכול כבר לקום ממיטתו. צרכיו הבסיסיים כגון רחצה, יציאה לשירותים וכמובן אכילה – מסופקים כולם תוך כדי שכיבה בחדר הקטן שלו. הוא נושם באמצעות מכונת הנשמה ועורקיו מוזרקים במשאבה ממוחשבת כדי לאפשר זרימת דם תקינה. כרית שלמה של שומן מכסה את גופו ומקשה על תנועה בסיסית ביותר.

בני משפחתו האוהבים מסייעים לו בכל הקשור להאכלה, רחצה וטיפול רפואי. חרף כל זאת, חואן ממשיך להיות שבע רצון ונוטה לרצות עוד ועוד מזון, מצב המחמיר עוד יותר את מצבו הבריאותי הרעוע. מחלות רבות פוקדות אותו: יתר לחץ דם, סוכרת קשה, בעיות לב, אין-ספיקת כליות ובצקות שונות. מצבו תלוי תרופות רבות וטיפולים יקרים במימון המדינה, עד כדי 1 מיליון פסו בשנה.

ניסיונות כושלים לרזות לאורך השנים ניסה חואן פדרו פעמים רבות לרזות באמצעות דיאטות ודרכים שונות ללא הצלחה. בניסיונו האחרון הוא אכן הצליח לרדת במשקל ב-200 ק"ג בתוך 6 חודשים, אך לבסוף לא החזיק מעמד ונשבר. הכובד ההולך וגדל של גופו רק מקשה עליו להמשיך בשאיפה לרזות.

סיפורו הטרגי של חואן פדרו מצביע על קיצוניות בלתי נתפסת של הפרעת אכילה. מצידו הוא מנסה להישאר אופטימי לחלוטין: "כל עוד נשמתי בי, אתאמץ בכל כוחי להילחם על חיי. הגעתי לכאן בגלל הרגלי אכילה לקויים ובעזרת רצון חזק, אני מאמין שאוכל לרזות". אך מומחים מעריכים כי סיכויי ההצלחה נמוכים למדי. חואן פדרו נשאר, גיבור טרגי שהותיר את עולמו הקטן בכלא השומן שלו.

האישה הכי שמנה בעולם

בעולם שבו דיאטות ותדמית גוף מושלמת הן נורמה, סיפורה של האישה הכי שמנה בעולם הוא יוצא דופן. סיפור זה נוגע לא רק במשקל, אלא גם בחיים עצמם, באתגרים, בתקווה ובהתמודדות. האישה שזכתה בתואר המפוקפק "האישה הכי שמנה בעולם" הייתה אימאן אחמד עבדולאטי. אימאן נולדה בשנת 1980 במצרים, וסבלה מעודף משקל לאורך כל חייה. משקלה הגיע לשיא של 500 קילוגרם, מה שהפך אותה לאישה השמנה ביותר שתועדה בהיסטוריה.

ילדותה של אימאן לא היתה קלה. היא סבלה מבריונות בבית הספר, והתקשתה למצוא חברים. ניסיונותיה לרזות לא צלחו, והיא שקעה בדיכאון. בשנת 2016, סיפורה של אימאן משך תשומת לב בינלאומית. היא פנתה לעזרה רפואית, וקיבלה אישור לטוס להודו לצורך ניתוח קיצור קיבה. משקלה העצום של אימאן גרם לה לבעיות בריאותיות רבות. היא התקשתה לזוז, סבלה מכאבים כרוניים, ואף היתה ספוק על ידי מכונת הנשמה.

ניתוח קיצור הקיבה היה רק ההתחלה. אימאן עברה תהליך שיקום ארוך וקשה, שכלל פיזיותרפיה, דיאטה מיוחדת ותמיכה פסיכולוגית. עם הזמן, אימאן הצליחה להשיל משקל משמעותי. היא ירדה 300 קילוגרם, וחזרה לחיות חיים עצמאיים. היא התחתנה, ילדה ילד, ואף הצליחה ללכת באופן עצמאי.

אימאן נפטרה בשנת 2023, בת 43. למרות קשייה, היא הפכה לסמל של תקווה והשראה עבור אנשים רבים. סיפורו הראה שגם אדם שסובל מעודף משקל יכול לחיות חיים מלאים ומשמעותיים.

נשים שסובלות מעודף משקל מתמודדות עם אתגרים רבים, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. הן סובלות מדעות קדומות, אפליה, ובעיות בריאותיות. חשוב לשנות את התפיסה החברתית לגבי נשים שסובלות מעודף משקל. יש להפסיק להתייחס אליהן כ"שמנות" או "עצלניות", ולהתחיל לראות אותן כאנשים שזקוקים לתמיכה ועזרה. הדבר החשוב ביותר עבור אישה שסובלת מעודף משקל הוא ללמוד לקבל את עצמה כמו שהיא. אהבה עצמית היא המפתח להצלחה בכל תהליך של שינוי. אימאן אחמד עבדולאטי הוכיחה לעולם שאפשר לחיות חיים מלאים ומשמעותיים גם כשהיית אישה שמנה. סיפורו הוא סיפור של תקווה, השראה, והתגברות על כל הסיכויים.

הבן אדם הכי שמן בישראל

בן 36 מהכפר כסרא שבגליל, ג'מאל חלילי נאבק כבר שנים על חייו בגלל השמנת יתר קיצונית. כיום הוא שוקל כ-350 ק"ג ונחשב לאדם השמן ביותר בישראל, ואחד השמנים ביותר באזור. מצבו הבריאותי רעוע ביותר עקב מחלות הנלוות להשמנה החריפה.

מסע אל ההפרעה הנוראית ג'מאל היה תינוק שמן כבר מלידה. ועם הזמן התאוות האכילה שלו רק הלכה וגברה. עד גיל 12 כבר שקל מעל 120 ק"ג ובבית הספר לקה בהפרעות קשות של אכילה המונית ובריונות צינית מצד החברים. בשל כך החל להתבודד וליפול עמוק יותר לתוך מעגל האובססיה למזון.

כשהשתחרר מהצבא, ג'מאל כבר שקל קרוב ל-300 ק"ג והפך כלוא בביתו. מצבי חנק וקוצר נשימה חריפים היו לתופעה קבועה בשל נפח השומן הבלתי נתפס שהוא סחב על גופו. אשפוזים חוזרים ונשנים בבתי חולים לא הצליחו לסייע בהורדת המשקל הקיצונית שנגרמה עקב ההפרעה הנפשית.

הברית החדשה לפני כשנתיים חל המפנה בחייו של ג'מאל כשהחליט להילחם במלוא העוז על חייו. הוא התחיל בתהליך גמילה ממזון, תחת חסותו של מרכז ייחודי בעכו שמתמחה בטיפול בהשמנת יתר קיצוניות וליווי נפשי. במקביל הוא עבר ניתוח קיצור קיבה שצימצם משמעותית את הכמויות שיכול לצרוך.

לאחר מאבק ממושך, ג'מאל הצליח להוריד כ-120 ק"ג. תחת ליווי רפואי צמוד, הוא המשיך בדיאטה ובפעילות גופנית מחשש כבד והמשקל המופחת החל להשתקף גם בבריאותו הכללית. אלמלא יכולת הנשימה התקינה יותר, ג'מאל מודה שלא היה שורד מצבו הקודם.

המאבק נמשך למרות ההתקדמות, ג'מאל לא רואה את המסע כמנצח. הוא יודע שהמאבק על חייו נמשך והדרך לשמירה על משקל בריא עדיין ארוכה. בהשראת סיפור חייו הקשה, הוא יזם בשנה האחרונה קבוצת תמיכה עצמאית לסובלים מהשמנת יתר בישראל, בתקווה לעודד ולהעצים אחרים הנתונים במאבק דומה.

"אני לא מוכן להרפות ולקבל את גורלי. זו מלחמה יום-יומית מתמדת על כל זלזול. אם אמשיך להיאבק, מצפה לי עוד שנים רבות של חיים בריאים ומאושרים" אומר ג'מאל, שואף לרדת תחת ל-150 ק"ג בטווח הזמן הקרוב.

כמה שוקל הבן אדם הכי שמן בעולם?

האדם השמן ביותר בעולם שזכה לתהילה עגומה הוא חואן פדרו פרנקו ממקסיקו.

במשקלו המכסימלי, חואן פדרו שקל כ-595 ק"ג (1,310 פאונד)! זהו משקל לא רשמי שנחשב לשיא עולמי של השמנה קיצונית בבן אנוש.

חואן פדרו סבל מהפרעת אכילה חמורה מאז ילדותו, שהחריפה עד כדי כך שבגיל 26 הוא נאלץ להישאר מרותק למיטתו וזקוק לטיפול רפואי צמוד ומכשירי הנשמה והזרקות להמשך חייו.

מצבו הבריאותי הידרדר לאורך השנים עקב הכובד העצום של גופו, שגרם למחלות רבות כמו יתר לחץ דם, סוכרת, ליקויי לב וכליות. הוא היה תלוי בתרופות יקרות ובטיפולים מיוחדים על חשבון המדינה.

במהלך חייו ניסה חואן פדרו פעמים רבות להיגמל מהמזון ולרזות במשקל, אך ללא הצלחה של ממש. הוא אף הצליח לרדת בכ-200 ק"ג לפרק זמן קצר, אך לבסוף התמוטט חזרה להשמנה הקיצונית.

חואן פדרו פרנקו נפטר בשנת 2017 בגיל 49, לאחר שנים של מאבק עיקש עם השמנת היתר הבלתי נשלטת שלו. במותו הוא היה כבן 595 ק"ג – האדם השמן ביותר בעולם ששרד על פני כדור הארץ.

אין סיבה בעולם להתמודד עם הפרעות אכילה!

מכיוון שכבר הייתי במקום שלך, והיום אני מטפלת בהפרעות אכילה, אוכל לעזור לך להתמודד ולהחלים.
אשמח לתת לך שיחת ייעוץ לגבי המשך טיפול בהפרעות אכילה:

מיכל מישל גבאי - דיוקן

מחברת המאמר: מיכל מישל גבאי

בתום קריירה ארוכה כמאמנת כושר, במהלכה ליוויתי אנשים שסובלים ממשקל עודף, הכשרה כמאמנת במכללת ירון זפרן, ולימודי הנחייה בשיטת NLP, ריכזתי את כל הכישורים שצברתי כאן באתר כדי להציע לסובלים מהפרעות אכילה כלים שיסייעו להם להימנע מסבל ומשברים. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.
התקשרו לייעוץ איתי